- 🖊 Чи має право власник квартири виписати особу без отримання її згоди?
- 🖊 Що потрібно для виписки людини без її згоди та присутності?
- 🖊 Чи повідомляють особу про зняття з місця реєстрації?
В Україні було змінено умови зняття з реєстрації місця проживання. Якщо раніше виписати особу з квартири чи будинку без її попереднього повідомлення та згоди було неможливо, то відтепер ситуація зовсім змінилася, оскільки власників нерухомості під час дії воєнного стану було наділено додатковими правами, що дозволяють виписувати мешканців за власним бажанням. Яким чином власник житла може виписати особу без її згоди під час дії воєнного стану та що для цього потрібно зробити – про дані правові аспекти ми і поговоримо у цій статті.
Чи має право власник квартири виписати особу без отримання її згоди?
Відповідно до порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМУ № 265 від 7 лютого 2022 року власник нерухомості має право виписати громадян, що прописані у квартирі чи будинку без отримання їх попередньої згоди, але у разі, якщо такі особи не є співвласниками житла. Якщо ж нерухомістю володіє декілька громадян на праві спільної власності, то потрібно обовʼязково отримувати їх згоду на виписку окремих співмешканців із житла.
Що потрібно для виписки людини без її згоди та присутності?
Якщо раніше громадян, що були прописані в житлі можливо було виселити лише за рішенням судових органів влади з обовʼязковою їх згодою або за існуванням інших поважних обставин, то з моменту прийняття постанови КМУ №265 від 7 лютого 2022 року це можливо зробити без отримання відповідної згоди громадян, що мешкають в квартирі чи будинку та рішення судових органів влади.
А тому зараз для того, щоб власник житла мав право виписати людину без її згоди, йому потрібно звертатися до територіального Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу) з документами, що посвідчують його особу (наприклад, паспорт громадянина України або ID-картка) та які належним чином підтверджувають право власності на житло (наприклад, свідоцтво про право власності).
Якщо ж власник житла бажає виписати з квартири чи будинку відразу декількох громадян, то він також зобовʼязаний подавати документи, що підтверджують сплату адміністративного збору — окремо щодо кожної особи.
Очікувати прийняття рішення про зняття з реєстрації співмешканців квартири чи будинку довго не потрібно, оскільки як правило працівники ЦНАПу його ухвалюють в день звернення власника житла.
Важливо! Подати заяву про зняття з місця проживання може як повнолітній громадянин, так і законний представник малолітньої особи.
Які категорії громадян не підлягають виписці без їх згоди?
- Неповнолітні, малолітні діти та ті, що були позбавлені батьківського піклування;
- Батька та матір неповнолітньої та малолітньої дитини, що мають однакове зареєстроване місце проживання із дитиною;
- Одного із співвласників житла;
- Військовозобовʼязаного громадянина, що був мобілізований (на весь період воєнного стану).
Крім цього, зняття із зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком від 14 до 18 років здійснюється за згодою її батьків або інших законних представників такої дитини чи одного з них, крім випадку зняття із зареєстрованого місця проживання такої дитини у гуртожитку закладу освіти у період чи після закінчення навчання.
Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку та піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки та піклування.
Чи повідомляють особу про зняття з місця реєстрації?
Так, оскільки ЦНАП має обовʼязки щодо повідомлення особи про виселення з будинку. Це потрібно для того, щоб громадянин міг подати заяву до судового органу влади у разі своєї незгоди на виселення та оскаржити ухвалене рішення.
Особливостями таких справ є те, що особі можуть повернути прописку в квартирі чи будинку, але за наявності певних умов: якщо вона належить до категорій громадян, яких не можна виписувати без отримання попередньої згоди на це або якщо була порушена загальна процедура виписки особи з житла.
Якщо власник житла бажає вас примусово виселити із квартири чи будинку та ви не знаєте яким чином можливо захистити власні права, то в такому випадку варто обовʼязково звертатися до фахівців з юридичної фірми “МІБ”. Наші юристи чудово розуміються на даній проблематиці, оскільки постійно відслідковують всі зміни до чинного законодавства України, що дозволяє надавати клієнтам компанії лише ефективну правову допомогу при зверненні. Крім цього, ми завжди застосовуємо лише індивідуальний підхід до кожної справи наших клієнтів, оскільки лише таким чином можливо досягти бажаного результату на практиці. А тому не зволікайте та звертайтесь за отриманням кваліфікованої юридичної допомоги саме до нас!