1. 🖊 Які вимоги виставляються банком?
  2. 🖊 Висновок Верховного Суду, який змінив практику вирішення спорів щодо кредитів
  3. 🖊 Обґрунтування позиції ПС
  4. 🖊 Чого можна досягти в суді?

Суперечки з банками за кредитами стабільно перебувають у ТОПі серед категорій справ, які розглядають суди. Ситуація посилилася за минулий рік – два у зв’язку з негативними економічними наслідками пандемії, коли населення втрачає не лише кошти, а й інше майно.

Понад 60% таких суперечок вирішується на користь банківських установ. Лише менш як 5% серед них переглядаються в апеляційному порядку.

Які висновки можна зробити, з цієї статистики? Банки здебільшого виграють? Насправді статистика підтверджує той факт, що банки займають активну позицію при стягненні заборгованості. Позичальники часто погоджуються з рішеннями судів на користь банків, навіть якщо такі рішення виносяться без достатніх підстав.

Наскільки реально виграти суперечку з банком за кредитом? Цілком реально. Для цього необхідно заручитись підтримкою адвоката з відповідним досвідом. За цим напрямом успішно проводиться робота спеціалістів юридичної фірми МІБ в Одесі . У нашій практиці – виграні справи, пов’язані зі списанням боргів за кредитами у ПриватБанку. Пропонуємо вам ознайомитися з правовим механізмом, який використовується в подібних випадках.

Списання боргу за кредитом у ПриватБанку

Які вимоги виставляються банком?

Як до націоналізації, так і після неї ПриватБанк веде жорстку політику щодо заборгованості за кредитами. Наприклад, якщо прострочити позику у кілька тисяч гривень, взяту через картку «Універсальна», у деяких випадках сума боргу розростається під 100 000 гривень.

Позичальник безпосередньо від банку або від колекторів отримує спочатку вимоги, а потім настає час загроз. Включно – згадується «заплямована» кредитна історія, і навіть кримінальний вид відповідальності за шахрайство.

З іншого боку, у правовому полі позичальникові надсилаються претензії з вимогою негайно погасити борг. Наступний крок – подання ПриватБанком позову до суду. Кредитор вимагає покрити:

  • борг за тілом кредиту;
  • заборгованість за простроченими відсотками;
  • індекс інфляції (стаття 625 Цивільного кодексу України (ЦКУ));
  • пеню.

До відома! Банк обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідач не виконав зобов’язань за договором кредитування – не повернув взяті у борг гроші в строк. Тут постає питання: а чи підписувався такий договір взагалі?

Висновок Верховного Суду, який змінив практику вирішення спорів щодо кредитів

До 2019 року суди здебільшого задовольняли вимоги ПриватБанку, включаючи всі пункти, про які згадується вище. Але ситуація змінилася після ухвалення Великою Палатою Верховного Суду рішення у справі №342/180/17.

Важливо! Ключовий висновок ВС: підписання анкети-заяви про приєднання до Умов та Правил (далі – Умови та Правила) надання банківських послуг не може прирівнюватись до укладання договору приєднання (до кредитного договору) .

Що саме мають на увазі?

АТ «КБ «ПриватБанк» розмістив на своєму офіційному веб-сайті https://privatbank.ua Умови та Правила, вважаючи цей електронний документ публічною офертою, до якої приєднується клієнт, підписуючи анкету-заяву у відділенні банку.

Проте Умови та Правила досить часто змінюються. Більше того, вони неодноразово змінюються у період від виникнення спірних правовідносин до звернення до суду з позовом. За таких обставин представники ПриватБанку можуть додати до позовної заяви ту редакцію Умов та Правил, яка є найбільш сприятливою для задоволення позову.

Важливо! Умови та Правила або будь-які інші встановлені фінансовою установою регламенти – не те саме, що й кредитний договір:

  • По-перше, вони мають мінливий характер.
  • По-друге, позичальник їх навіть не підписує (включно – коли йдеться про позику через кредитну картку).

Обґрунтування позиції ПС

Україна – це держава, де система захисту прав споживача лише формується. Щодо банківських та інших фінансово-кредитних послуг певні кроки з цього напряму зроблено на законодавчому рівні. Зокрема, законом визначаються вимоги щодо прозорості та зрозумілості умов надання послуг для клієнта.

У правових висновках у справі №342/180/17 ЗС підкреслюється:

  • Умови та Правила – об’ємний документ, повноцінне вивчення якого потребує часу та спеціальної підготовки.
  • Звичайний рівень юридичної обізнаності споживача фінансових послуг не забезпечує необхідного інформування щодо умов кредитування за договором у вигляді анкети-заяви та Умов та Правил.
  • Договір кредитування має містити чітко прописані пункти:

а) ціну договору у формі процентів за користування коштами;

б) відповідальність порушення термінів виконання зобов’язань (пеня, штраф).

За відсутності цих пунктів не можна говорити про дотримання вимог до кредитного договору, і відповідно – правових наслідків, пов’язаних з його невиконанням.

Чого можна досягти в суді?

Висновки БП ЗС у справі №342/180/17 дають можливість відхиляти вимоги ПриватБанку щодо додаткових платежів крім тіла кредиту. Суд зобов’язує позичальника виплатити заборгованість за тілом кредиту (за мінусом сплачених коштів після подання позову).

Коли це вигідно?

Якщо боржник повністю скористався кредитним лімітом, і взяв, наприклад, суму 50 000 грн, а банк вимагає через п’ять років сплатити 100 000, то обов’язково слід поборотися за свої інтереси в суді. Навіть з урахуванням оплати послуг адвоката, можна буде заощадити значну суму.

При цьому кожен окремий випадок має свої нюанси. Щоб зрозуміти перспективи справи, бажано звернутися за юридичною консультацією. До зручності клієнтів, фахівці ЮФ МІБ готові працювати не лише з одеситами в офісі, а й у віддаленому режимі для мешканців інших населених пунктів країни.

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі