- 🖊 Отримати ІП може будь-яка фізична особа незалежно від віку або громадянства
- 🖊 Як дізнатися свій ІПН
- 🖊 Інформація для громадян України – кримчан та мешканців зони АТО
- 🖊 Отримання ІПН іноземцем
Почнемо з того, що ідентифікаційний номер можуть одержати лише фізичні особи, тобто люди. Юридичні особи (підприємства, організації, установи) теж мають конкретний номер, але зовсім інший, що міститься в іншому реєстрі – єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Порядок набуття ідентифікаційного номера закріплено положеннями Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб – платників податків…».
Ідентифікаційний номер у різноманітних нормативних актах має багато синонімів: ідентифікаційний код, індивідуальний податковий номер, номер картки обліку. У цій статті ми називатимемо код абревіатурою ІПН, що означає ідентифікаційний номер платника податків.
ІПН є номер, який міститься у Державному реєстрі фізичних осіб. Він присвоюється всім платникам податків, які є фізичними особами, на сплату податків, зборів та інших платежів.
ІПН присвоюється один раз і на все життя, не підлягає коригуванню.
Отримати ІП може будь-яка фізична особа незалежно від віку або громадянства
ІПН складається з 10 цифр, які присвоюються конкретній фізичній особі за спеціальною формулою:
- перше 5 цифр означають дату народження фізичної особи;
- наступні 4 цифри визначають порядковий номер особи, яка народилася цього дня;
- передостання цифра (парне/непарне число) вказує стать людини: відповідно, чоловічу або жіночу;
- остання цифра визначається випадково.
Як дізнатися свій ІПН
Якщо ви хочете дізнатися про свій ідентифікаційний номер та отримати про цю відповідну довідку, вам необхідно звернутися до податкової інспекції за місцем проживання та пред’явити паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
Співробітник податкової інспекції має надати вам бланк заяви та повідомити дату готовності довідки.
Відповідна довідка вам знадобиться для здійснення платежів на користь бюджету, відкриття банківського рахунку, отримання статусу підприємця та багатьох інших дій.
Законодавством України передбачено можливість відмовитися від отримання ідентифікаційного номера з релігійних міркувань, тоді для здійснення платежів та інших юридично значущих дій використовуються серія та номер паспорта фізичної особи, про що можна отримати довідку, а якщо у вас є паспорт у формі книжечки – поставити до неї штамп .
При зверненні до податкової, ви повинні заповнити заяву форми 1ДР.
Інформація для громадян України – кримчан та мешканців зони АТО
Фізичні особи, які мають реєстрацію в зоні АТО або в АР Крим, для отримання ІВН або внесення позначки про відмову від ІПН з релігійних міркувань, можуть звернутися до будь-якої податкової інспекції на території України, незалежно від адреси зареєстрованого місця проживання чи перебування.
У разі псування або втрати довідки про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків людині необхідно звернутися до відповідної податкової інспекції та заповнити заяву про поновлення довідки.
Отримання ІПН іноземцем
Усі іноземці, які перебувають в Україні на законних підставах, мають можливість оформити ІПН. Однак, отримання ідентифікаційного номера в Україні є обов’язковим для іноземців та осіб без громадянства у таких випадках:
- при оформленні на роботу;
- при придбанні корпоративних прав, частки в юридичній особі, акцій;
- під час реєстрації як підприємця;
- при вступі до навчального закладу;
- при оформленні посвідки на проживання;
- при оформленні українського громадянства;
- під час оформлення банківського рахунку.