- 🖊 Як оскаржити рішення ВЛК?
- 🖊 Якщо ми говоримо про досудовий порядок, то він передбачає собою перегляд рішень ВЛК за принципом інстанційності:
В Україні медичний огляд в обовʼязковому порядку проводиться всім військовозобовʼязаним громадянам, які тільки бажають проходити військову службу у лавах ЗСУ, так і безпосередньо самим військовослужбовцям, що давно виконують свій конституційний обовʼязок по захисту Батьківщини. Проте, на практиці досить часто виникає ситуація, коли рішення військово-лікарської комісії (далі ВЛК) є неправомірними, оскільки порушують положення чинного законодавства України. В таких випадках дані рішення ВЛК можливо оскаржити. Як саме це можливо зробити?
Як оскаржити рішення ВЛК?
Всього виділяють два можливих порядки оскарження рішень ВЛК, а саме:
- досудовий порядок;
- судовий порядок.
Якщо ми говоримо про досудовий порядок, то він передбачає собою перегляд рішень ВЛК за принципом інстанційності:
- рішення ВЛК місцевого ТЦК та СП можливо оскаржити до ВЛК області або м. Києва;
- перегляд рішень підпорядкованих ВЛК (ВЛК областей) мають право здійснювати ВЛК регіонів;
- рішення будь-яких ВЛК має право переглядати Центральна ВЛК, яка є керівним органом в цій структурі (перегляд рішень Центральної ВЛК може відбуватися лише в адміністративному суді).
Для оскарження рішення ВЛК у досудовому порядку слід підготувати письмову заяву про перегляд такого рішення та додати всі необхідні документи, що були видані військово-лікарською комісією. Варто також за можливості додати результати попередніх медичних досліджень та інші документи, які підтверджують серйозність захворювання особи, травми або поранення, на підставі яких вимагається проведення повторного медичного огляду (наприклад, виписка з лікарні, історія хвороби, медична картка тощо).
У письмовій заяві важливо чітко викласти підстави для оскарження (до прикладу, непомічена тяжка хвороба, що існує в особи; помилка ВЛК у встановленні причинного зв’язку захворювання; умисне порушення процедури проходження медичного огляду тощо);
Заяву, документи та копію рішення ВЛК можливо особисто принести до вищої ВЛК (регіональної ВЛК) або надіслати Укрпоштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу вищої ВЛК.
Після того як подана заява буде розглянута, вища інстанція ВЛК може прийняти рішення про проведення повторного медичного огляду на якому і буде остаточно вирішуватися питання щодо придатності особи до несення військової служби у лавах ЗСУ.
Важливо! На сьогодні можливо встановити лише такі ступені придатності особи для проходження військової служби у лавах ЗСУ як: непридатний, частково придатний чи придатний. Статусу обмежено придатний більше не існує, оскільки він був скасований законом України № 3621-IX від 4 травня 2024 року. Крім цього, громадяни, які наразі мають статус обмежено придатний, повинні повторно пройти ВЛК протягом 9 місяців, тобто до 4 лютого 2025 року.
Якщо досудовий порядок не був результативним на практиці, то тоді варто звертатися за захистом порушених прав до судових органів влади. Варто зазначити, що оскарження рішень ВЛК у суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства, оскільки ВЛК є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції.
Зверніть увагу! Ухвалене рішення ВЛК оскаржити за медичними показниками неможливо, адже в компетенцію суду не входить зʼясування питання придатності особи. Проте, суд може встановити порушення процедури проведення ВЛК та вже на цій підставі скасувати прийняте нею рішення. Крім цього, судовий орган влади також може зобовʼязати провести повторний медичний огляд та дообстеження особи у випадку відмови відповідної ВЛК їх проводити.
Строки для оскарження до судових органів влади складають:
- 3 місяці з моменту застосування досудового порядку (цей строк починає свій перебіг із дня вручення рішення вищої інстанції ВЛК за результатами розгляду заяви про перегляд відповідної постанови);
- 6 місяців із моменту, коли громадянин дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав та законних інтересів (як правило з дня винесення відповідного рішення ВЛК).
Вимоги до позовної заяви для оскарження рішення ВЛК також встановлюються КАСУ, а саме статтями 160 та 161. В них зазначається, що позовна заява обовʼязково повинна містити:
- повне найменування суду (адміністративного), до якого подається заява;
- повне найменування сторін по справі та їх поточне місцезнаходження (місце проживання);
- зміст оспорюваного рішення ВЛК;
- виклад обставин, на яких ґрунтуються вимоги особи, що подає заяву;
- вимоги позивача і їх обґрунтування;
- перелік документів, що додаються до заяви (до заяви мають бути додані копії оскаржуваного рішення ВЛК та документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги – медичні висновки, довідки тощо).
За подання відповідної заяви до судових органів влади особа повинна буде сплатити судовий збір. Станом на 2024 рік ця сума становить 1211,20 гривень.
Якщо вам потрібно оскаржити рішення ВЛК, проте ви не знаєте всіх правових особливостей даного процесу на практиці, то в такому випадку обовʼязково звертайтеся до фахівців з юридичної фірми “МІБ”. Юристи компанії мають відмінні знання у сфері військового права України, а тому зможуть допомогти вам оскаржити будь-які ухвалені рішення ВЛК. Крім цього, ми постійно застосовуємо положення українського законодавства на практиці, що дозволяє розуміти всі можливі нюанси, які будуть виникати при оскарженні рішення ВЛК. Таким чином, якщо вам потрібен ефективний правовий захист, то юридична фірма “МІБ” це та компанія, яка зможе його забезпечити.